Svetový unikát na Slovensku ??
Otázka počtu mestských častí v Košiciach má dve roviny. Jednou je otázka demokracie otvorenej spoločnosti, približovanie správy veci verejných občanovi. Druhou je otázka finančná. Je otázne či je na mieste mať viac mestských časti ako najväčšie a hlavné mesto Slovenska Bratislava. Mesto Košice je v tomto ohľade unikátom nielen na Slovensku, ale vzhľadom na počet obyvateľov a rozlohu sa zaradí medzi unikáty aj v rámci Európy. Mesto Košice má 22 mestských častí. Okrem 22 starostov mestských častí máme viac ako 300 poslancov. Mestská časť s viac ako 20 000 obyvateľmi má 19 až 23 poslancov. Samozrejme je to dané zákonom. Keď si to porovnáme s parlamentnými voľbami tak jeden poslanec zastupuje približne 50 000 obyvateľov. Zákonite sa začali objavovať nasledovné otázky.
Potrebujú Košice 22 mestských častí?
Je pre efektívnu správu mestskej časti potrebný takýto počet poslancov?
Na jednej strane si môžeme povedať, že sme priblížili správu vecí verejných občanovi na druhej sa však musíme pýtať koľko to stojí.
Je v poriadku ak môže mať starosta mestskej časti, ktorého volilo 3000 obyvateľov väčší plat ako primátor mesta, ktorého volilo viac ako 22 000 obyvateľov?
Je v poriadku ak sa odmena poslanca stanoví na základe schválenia platu starostu mestskej časti?
Čo zabráni takémuto poslancovi schváliť maximálny zákonom povolený plat pre starostu mestskej časti?
Je samozrejme, že nemôžeme na správu mesta a mestských častí pozerať len prostredníctvom financií vynaložených na platy starostov a odmeny členov mestských zastupiteľstiev. Zároveň však nemôžeme stanoviť mieru demokratickej a otvorenej spoločnosti len prostredníctvom počtu mestských častí alebo čo najvyššieho počtu poslancov, bez aktívneho zapojenia bežného občana na správe veci verejných. Nami nastolené otázky si však vyžadujú širokú spoločenskú diskusiu a konsenzus naprieč politickým spektrom.
Plne s Vami súhlasím, nezáujem občan... ...
"Nami nastolené otázky si však ...
Celá debata | RSS tejto debaty