Čierno / biela práca – Čierno / biela pláca

30. mája 2011, jano2235, Nezaradené

Dnes večer na stretnutí s priateľmi, sme ako už tradične, prešli od politiky, žien, športu, až sme sa dostali k práci, kde Števo navrhol Paľovi /imaginárne mená/, aby si na pondelok a utorok nasledujúceho týždňa vzal dovolenku, že vyrazia  na stretnutie.Števo akciu poctivo naplánoval, popísal dopodrobna,  od dopravy cez program, ubytovanie atď. všetko od prezentoval  a čakal ako sa k tomu Paľo postaví. Paľo povedal, že dostať dovolenku bude boj. To ma nijako neprekvapilo, až do chvíle kým nezaznela historická veta, že tú dovolenku nedostane nakoľko zamestnávateľ má naňho ako na zamestnanca páku. Nedalo mi, tak sa hneď pýtam čo konkrétne má na mysli. A tak sa Paľo pustil do vysvetľovania, ja zámerne uvediem iba základný bod tej páky, ktorá ako už v úvode vravím v žiadnom prípade nie je rovnoramenná,  a aby sme boli na čistom, chudák Paľo, ako ináč, stojí na kratšej strane páky a to opomeniem hmotnosť súťažiacich. Paľo povedal, že pracuje za minimálnu mzdu, hoci viem, že v práci trávi denne aj 10 respektíve 12 hodín.  Vtedy sa mi zježili chlpi v nose prvýkrát a pokračuje ďalej, ten zvyšok mu vypláca na ruku, teda v hotovosti, v podstate na čierno,  pričom keď bude trvať na tej dovolenke, môže sa mu stať, že tie čierne peniaze /nazvime to povedzme pohyblivou zložku mzdy/ nemusí dostať – ježím sa druhýkrát.

Ja samozrejme chápem, že mi Slovač sme národ od prírody vynaliezavý a pokiaľ budeme mať sebe menšiu možnosť  s niečím /teraz mi napadlo oveľa vhodnejšie slovo, ale povedzme že/ vybabrať,  tak nik nezaváha. Zaráža ma len to, že takto postupujú nielen jednotlivci /fyzické osoby/, ale aj firmy /právnické osoby/. Ako je vlastne nastavený systém, že je jednoznačne výhodnejšie obchádzať, zavádzať, klamať, mystifikovať, podvádzať  ako normálne zaplatiť zamestnanca za jeho prácu so všetkým, čo k tomu patrí  počnúc daňami a končiac odvodmi? A potom sú  tu ďalšie  otázky, ktoré  si žiadajú  nezaujatý výskum. Aký je mechanizmus kontroly, že sa toto považuje za normálne, veď predsa, keď niekomu vyplatím peniaze na čierno tak musia vznikať diery v účtovníctve, a poďme ďalej, aké sú sankcie za takéto podnikanie? Predpokladám, že budú asi také chabé ako samotný mechanizmus kontroly, keď sa zamestnávateľovi oplatí zámerne takto konať  /nepoužívam slovko riskovať/,  preto že je zrejmé, že o žiaden risk očividne nejde .

Takže ak je toto základný princíp trhovej ekonomiky, kapitalizmu, demokratického a právneho štátu,  tak potom sme vážne v ………………………….  .