Prepúšťať bude nielen magistrát, ale i mestské podniky

13. marca 2011, jano2235, Nezaradené

Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5804517/prepustat-bude-nielen-magistrat-ale-i-mestske-podniky.html#ixzz1GSt41qva

Po prečítaní si tejto vety /článku/ si radový občan môže povedať, že konečne v tejto hektickej dobe si bude priťahovať opasok aj úradnícky komplex s názvom MAGISTRÁT MESTA KOŠICE. Pokoj priatelia, pokúsim sa tu v krátkosti objasniť princíp takýchto reorganizačných opatrení,  ktoré majú  vždy a bez ohľadu na to v akú dobu a v akej organizácii sa odohrávajú, dve spoločné menovatele:

-za prvé ekonomické hľadisko –  zlá hospodárska situácia

-za druhé zefektívnenie činnosti  – v tomto prípade úradníckej mašinérie.

Ekonomické hľadisko nebudem dlho rozoberať nakoľko každému je jasné, že mesto sa dlhodobo pohybuje, miernejšie povedané, v červených číslach, čo ale nie je žiadna záhada nakoľko  len za posledných pár dní sa prevalilo  niekoľko káuz šafárenia v mestských podnikoch  a organizáciách patriacich mestu, a to sú len veci, ktoré sa dostali na svetlo sveta. Samozrejme nemám žiadne falošné ilúzie o hospodárení v ostatných mestských /štátnych / organizáciách.

Efektivita činnosti – predtým ako trochu rozoberiem toto hľadisko uvediem, že som posledných cca. 25 rokov strávil v nemenovanej štátnej organizácii, kde sa od tzv. nežnej v jednom kuse škrtalo /prepúšťalo, reorganizovalo nazvite si to ako chcete /. Pred začiatkom reorganizácie sa vypracoval plán, ktorého cieľom bola už spomínaná úspora finančných prostriedkov, a za druhé, zvýšenie efektivity pričom okamžite zo zverejnením ozdravného plánu boli masy ubezpečené, že nepôjde o znižovanie počtov tých najnižších – výkonných zložiek  práve naopak, tie budú posilnené. Ako to dopadlo je zrejme každému, aj keď tam nebol, hneď jasné.  V skratke, po znížení /prepustení / značného počtu radových zamestnancov dochádza exponenciálne k navýšeniu počtu riadiacich funkcií , nakoľko na to,  aby menšie počty zamestnancov stíhali vykonávať v dostatočnej kvalite prácu aj za svojich, teraz už prepustených,  kolegov je úplne opodstatnená zvýšená kontrola .

Dôvod prečo to je vždy tak som hľadal v sebe,  a keď som si dal ruku na srdce, prišiel som k záveru, že to vychádza z ľudskej prirodzenosti. O škrtoch predsa rozhodujú vždy tí hore a ak o tom,  ktoré miesto zruším, a ktoré zachovám rozhodujem ja ako vedúci funkcionár, tak predsa neškrtnem svoje miesto, to by som išiel sám proti sebe / napr. poslanecká imunita –  kým budeme čakať, že to zrušia sami sebe, tak to bude na svätého Dindi, a ako všetci dobre vieme to je nikdy/. Záver je teda jasný, dostupnosť už aj tak nedostupných služieb, ktoré poskytuje magistrát občanom sa ešte viac skomplikuje, finančný efekt sa rovná nule,  respektíve záporu,  preto že ak by som chcel šetriť musel by som prepustiť  10 vedúcich a nie 20 radových zamestnancov.  ALE zostáva nám najdôležitejší efekt tzv. perestrojky, a to je nezanedbateľný pocit z dobre vykonanej práce a vyvolanie ilúzie pokroku .

Jeden citát Gaiusa Petroniusa nakoniec :

„Tvrdo sme cvičili, ale kedykoľvek mali naše skupiny pristúpiť k praktickej činnosti, museli sme reorganizovať. V zrelšom veku som pochopil, že máme sklon čeliť každej novej situácii reorganizáciou – je to jedinečná metóda na vyvolanie ilúzie pokroku. V skutočnosti vyvoláva chaos, neefektívnosť a demoralizáciu.“